Na rynku meblowym dostępne są stoły konferencyjne o różnych kształtach. Najczęściej sprzedawane są meble posiadające blat prostokątny bądź okrągły, takimi też zajmiemy się w tej krótkiej poradzie. To, na jaki z nich się zdecydujesz, zależeć będzie nie tylko od wielkości i wymiarów pomieszczenia przeznaczonego na salę konferencyjną czy też jego wystroju, ale także, a może przede wszystkim od tego, jakim jesteś… szefem.
- Obrady przy okrągłym stole
Okrągły stół nam, Polakom, kojarzy się przede wszystkim z obradami, które miały miejsce w 1989 r. i zmieniły bieg historii naszego kraju. Wiele osób pomyśli z pewnością też o legendarnych Rycerzach Okrągłego Stołu, towarzyszących słynnemu królowi Arturowi. Tak czy inaczej okrągły stół od wieków uważany jest za symbol zebrania, na którym każdy z jego uczestników traktowany jest jednakowo i wszyscy pragną osiągnąć choć częściowo zadowalający poszczególne strony konsensus. Taki stół przyda się więc w firmie, w której panują partnerskie stosunki szefostwa z pracownikami i taki też styl rozmów preferowany jest w negocjacjach z osobami z zewnątrz. Jeśli pragniesz być dla swoich podwładnych partnerem (nie mylić z kolegą), mebel taki jest dla ciebie idealny. Pomijając już całkowicie wspomniane wyżej względy, stół ten dobrze prezentował się będzie w przestronnym wnętrzu, zajmie bowiem więcej miejsca od stołu prostokątnego.
- Stół prostokątny – zgodnie z hierarchią
Posiadając stół z blatem w kształcie prostokąta, łatwo ustalić hierarchię, która ma zapanować podczas negocjacji i spotkań biznesowych. Jeśli nie jesteś przekonany do stylu partnerskiego panującego podczas negocjacji i wolisz je prowadzić z pozycji siły, ta wersja mebla będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Zajęcie honorowego miejsca na jednym z jego krótszych boków podkreśli twoją dominującą pozycję. Zaletą tego wyboru jest też możliwość ustawienia takiego mebla nawet w niezbyt dużej sali konferencyjnej (oczywiście wówczas nie możesz wybrać zbyt dużego blatu).