Interesujesz się feng shui? Własny dom umeblowałeś zgodnie z jego zasadami? Jeśli tylko chcesz, sala konferencyjna w twojej firmie również może być urządzona według tego, co mówi ta chińska metoda aranżacji przestrzeni.
Osobom zorientowanym w zagadnieniach feng shui nieobcy jest podział danego budynku na strefy według planu bagua. Sala konferencyjna powinna być umiejscowiona w strefie związków. Nie, to nie pomyłka! Strefa związków dość często mylnie kojarzona jest li tylko ze związkiem uczuciowym z tzw. „drugą połówką”. A przecież chodzi tu także o nasze związki z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, a także współpracownikami czy pracownikami.
Sala konferencyjna musi znajdować się w strefie związków dlatego, iż jest ona miejscem, w którym spotykają się ludzie w celu przeprowadzenia obrad, negocjacji, wymiany potrzebnych informacji i rozwiązania aktualnych problemów. Omawiana strefa znajduje się w kierunku południowo zachodnim. To właśnie tam żywiołem panującym jest Ziemia, kojarzona z tworzeniem nowych możliwości i gotowością do partnerstwa. Przy okazji warto postarać się o to, by część wystroju sali konferencyjnej była w kolorach ziemi. Nie musisz oczywiście malować ścian na kolor brązowy czy piaskowy. Wystarczy kilka elementów, takich jak brązowy blat stołu czy fotel prezesa obity tapicerką z brązowej lub beżowej skóry naturalnej. Z pomocą mogą przyjść ci też drobne dodatki, choćby jakaś porcelanowa figurka w kolorze piaskowym.
Zajmijmy się teraz drzwiami pomieszczenia, które ma zostać zaadaptowane na salę konferencyjną. Najważniejsze jest to, by otwierały się one na zewnątrz. Dlaczego? Drzwi takie bardziej zachęcają do wejścia do środka, świadczą o tym, że goście są tam mile widziani. Według feng shui energia qi też zostaje w ten sposób wpuszczana do wnętrza. Drzwi otwierane na zewnątrz odpychają tę pozytywną energię.
Najważniejszym meblem w sali konferencyjnej jest stół. Jest on niejako elementem łączącym wszystkich tych, którzy przy nim zasiadają w celu rozwiązania jakiegoś problemu. Zasady feng shui mówią, że najlepiej zdecydować się na blat w kształcie prostokąta. Powinien on być usytuowany tak, by miejsce, które zajmowane jest przez szefa, znajdowało się naprzeciwko drzwi. Dzięki temu przez cały czas będzie miał nad wszystkim kontrolę, widząc, kto wchodzi i wychodzi z sali konferencyjnej. Za jego plecami natomiast ma znajdować się ściana, w żadnym wypadku okno. Aby dodatkowo podkreślić pozycję zasiadającego przy jednym z krótszych boków stołu (bo jak wiadomo, stół prostokątny ma dwa miejsca szczytowe) szefa czy też menedżera, wybierz dla niego nieco większy skórzany fotel.